Kuidas ehitada terrassi nii, et kõik saab algusest peale õigesti tehtud?




Terrass on oluline detail nii maja kui ka aia mõttes, andes mõlemale juurde lisaväärtuse. See on ka suurepärane koht, kus veeta aega koos pere ja sõpradega, nautida õhtusööki või lõõgastuda pärast pikka tööpäeva.

Nagu iga asja puhul, on terrassi ehitamiseks esiteks vaja teadmisi, kuidas seda ehitada, teiseks õigeid tööriistu ja kolmandaks piisavalt aega. Kui kõik see kokku arvestada, jõuab nii mõnigi järeldusele, et lihtsam on selleks kaasata hoopis professionaal, kes tuleb ja terrassi valmis teeb.
 

Terrassi ehitus algab alati plaanist

Enne ükskõik mille rajama hakkamist tehakse kõigepealt plaan. Parem oleks, kui terrassi ehituse plaan ka kohe põhjalikumalt läbi mõelda, et mitte hiljem asju ümber tegema hakata. Alati on võimalik ju tööd ka mitmesse etappi planeerida, kui mingil põhjusel pole võimalik kõike kohe teostada. Näiteks terrass kohe ning varikatus ja piirded järgmisel aastal.
 
Korrektne plaan aitab õigesti ideest teostuseni jõuda, eksimusi vältida ja materjalikulu arvestada. Kõige ideaalsem oleks muidugi 3D mudel, mis võimaldab ennast reaalselt ka kõige ümbritseva keskel tunnetada. Selleks võib kasutada näiteks tasuta planeerimise programmi SketchUp Free. Ka 2D ehk tavaline joonis ajab asja ära, kui mõõtkava ja proportsioonid üksteise suhtes õiged on.

 

Asukoha valik - määrava tähtsusega otsus

 

Terrassi planeerimine algab asukoha valikust. See tundub küll elementaarne, aga ometi juhtub tihti, et asukoht on valitud suvaline. Mis mõte on terrassil, mida ei kasutata või kus ei ole mugav olla? Miks seda siis üldse teha?
 
Asukoha valikul lähtutakse mitmetest teguritest. Jälgitakse päikese liikumist, tuulte suunda, terrassi varjavaid puid, positsiooni majaga, vaadet aknast terrassile ja terrassilt edasi jne. Päikese eest täielikult varjatud kohta või naabri akna alla pole terrassi mõtet ehitada.
 
Oluline otsustamise koht on, kas terrass saab olema maja osa või hoopis eraldi laudispind hoovis, kus on aiamööbel, grill ja lõkkease. Kas seintega või seinteta? Sest keset lagedat platsi tuulte ja päikese käes asuv terrass leiab vähe kasutust, sest ükspäev on külm ja siis jälle palav. Inimene tahab ikka, et mugav ja mõnus olla oleks, muidu läheb tuppa ära.
 
Ka vana terrassi uuendamiseks tasub kõik nüansid uuesti üle kaaluda, sest võibolla saab midagi paremaks teha.


Maja vundamendiga arvestamine

 

Kui räägime majaga ühildatavast terrassist, saab määravaks tavaliselt vundamendi kõrgus. Sellest lähtuvalt on võimalik otsustada, kas terrass on toa laiendus ja ühildub tasapinnas maja vundamendi ja                            põrandaga või hoopis õueala osa ning otseselt maja vundamendi kõrgusega kokku ei puutu.

Kui terrass on planeeritud õueala osana, tuleks majast terrassile astumiseks ehitada aste. Vastupidisel juhul, kui terrass on maja osa, on vaja treppi õuealalt terrassile astumiseks. 

Sõltub see suures osas ka pere vajadustest, kumb on mugavam ja parem. Väikelastega peredes on oluline kindlasti arvestada ka terrassipiiretega.
 
Terrassi ehituse vundamendi tüüpe on erinevaid. Valikul peaks lähtuma oma võimalustest, pinnasest ja maja tüübist ehk kuidas on võimalik vundamenti kõige paremini majaga ühildada. Kivine pinnas on vundamendiks keeruline, tavaliselt siis postvundament ei sobi ja valima peaks hoopis plaatvundamendi.

 

Stiil ja proportsioonid kooskõlas ümbrusega

Terrass peab oma proportsioonidelt, stiililt ja toonilt kindlasti sobituma ka teiste aias asuvate rajatistega. Näiteks valge ja helehalli puitlaudisega maja juurde termotöödeldud tumepruun laudis lihtsalt ei sobi. Maitsekam oleks kasutada siis juba rohekat, mis aja jooksul nagunii hallikaks muutub või naturaalset puitu (nt Siberi lehis), mida otseselt ei viimistleta ja pikapeale ise helehalliks läheb.
 
Kui suur peaks terrass olema? Suuruse arvestamisel oluline lähtuda enda ja pere vajadustest. Mida suurem, seda uhkem muidugi, aga kui sinna ikka midagi peale pole panna, siis tühi terrass ka midagi juurde ei anna, aga hooldust nõuab ikkagi.  
 
Tavaliselt arvestatakse nii, et kindlasti peaks terrassile mahtuma laud ja toolid. Mööbli osas peaks mõtlema, kui mitme inimesega arvestada. Samuti võiks lisaks mööblile jääda terrassi ääreni vähemalt meeter vaba ruumi, et liikuma mahuks. Pigem olgu ruumi natuke rohkem kui vähem.  
 
Meie siin Eestis ei oska terrasse veel nii põhjalikult kasutada nagu põhjanaabrid soomlased. Kui vaadata elamumessi näiteid, siis praktiliselt kogu elu ongi majadest terassile kolinud ja need on kohati suuremad kui maja ise. Tegelikult on terrasse võimalik väga vingeid teha, erinevate tsoonide ja kõrgustega, söömiseks, puhkamiseks, ujumiseks, päevitamiseks, milleks aga vaja. Sellisel juhul on osa terrassist katuse all, osa klaasitud seintega ja osa päikese käes. Meil on sinnani veel pikk maa minna.
 
Terrassilaudade valimisel peaks lähtuma ka maja ja piirdeaiaga sobivast puidust. Viimistluseks on olemas erinevad toonid. Ka terrassi piirete puhul võiks vaadata teisi rajatisi, kui need on vertikaal- või horisontaallipiga, siis ka piirde puhul peaks sama kasutama. Nii moodustab kõik aias ühtse harmoonilise terviku.

 

Varikatus

 

Kui on plaan terrassile ka varikatus peale ehitada, tuleb sellega arvestada juba terrassi vundamendi ehitusel. Postvundamendi kandevõime peab olema vastavalt arvestatud, et konstruktsioon ikka katust ka kanda jõuaks. Varikatuse ise saab hiljem ehitada, aga alus peab olema õige.  
 

Materjali valimine

 

Materjalide valik terrassi ehitamiseks on väga lai. Valiku peaks langetama oma võimalustest ning terrassi asukohast ja eesmärgist lähtuvalt. Kõige levinum, soodsam ja üldse mitte kehv valik on tavaline rihveldatud (soontega) termotöödeldud männi- ja kuuselaud, mida on rohelist või pruuni värvi. Terrassilaua optimaalne laius on kuni 12 cm, laiem laud kipub oluliselt mängima ja kaarduma. Laudade vastupidavus on otseses seoses hooldusega, see kehtib tegelikult kõigi puitude puhul.
 
Ilma viimistluseta sobib Eesti puitudest terrassile kõige paremini Siberi lehis. See on hästi vaigune puu, mis peaaegu ei vajagi hooldust. Küll aga igale naturaalsele puidule kohaselt võib see olenevalt piirkonnast hakata mängima, millest lähtuvalt võivad laua sisse tekkida praod.  Mida paksem on laua sügavus, seda väiksem mängimine. Kindlasti tasub meelde jäta, et sellise puidu puhul tohib kasutada ainult roostevabu kruve.
 

Hooldus

 

Kes arvab, et terrass hooldust ja puhastust ei vaja, selle terrass väga pikalt ei kesta. Puidu immutus kaob paari aastaga ja kui seda ei uuendata, siis see lihtsalt mädaneb läbi. Hooldatud terrass kestab pikalt ning see kehtib kõigi termotöödeldud ja naturaalsete laudade puhul.
 
Terrassilaudade vahele ei tohiks pikemaks ajaks jätta mingisugust mustust, mulda, puude lehti, seeni ega toidupuru. Kui terrassi puhastada, pesta ja paari aasta tagant sõltuvalt puidust üle viimistleda, kestab terrass kaua. Proovida tasuks ka näiteks korda aastas survepesuriga üle pesta, tulemus on üsnagi üllatav ja halli pealispinna alt võib taaskord imeilus puit nähtavale tulla.


Vajad terrassi ehitusel nõu või abi? Kirjuta meile ja telli tasuta konsultatsioon siit

Allikas: inkodu.ee